Pobrania krwi i materiału do badań wykonujemy zarówno w ramach NFZ dla pacjentów naszego POZ, jak również prywatnie – codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 10.00.
Badania wykonuje dla nas Laboratorium DIAGNOSTYKA S.A.
PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ
W procesie diagnostycznym ważne jest właściwe przygotowanie pacjenta. Zaleca się, aby do pobrania krwi do badań zgłaszać się w godzinach rannych pomiędzy godziną 8:00 a 10:00. Zaleca się ponadto, aby przed pobraniem próbki krwi zachować 12-godzinną przerwę w spożywaniu posiłków. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu, Przed badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
INFORMACJA DLA PACJENTA PRZED DOUSTNYM TESTEM OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ
- przed przeprowadzeniem testu nie należy zmieniać diety w ciągu co najmniej 72 godzin, a w szczególności ograniczać spożycia węglowodanów
- nie zażywać leków o działaniu hiperglikemizującym (kortykosteroidy, tiazydowe leki moczopędne, beta – blokery)
- do badania zgłosić się rano, na czczo, po co najmniej 8 godzinach od spożycia ostatniego posiłku, wypoczętym, po przespanej nocy
- badanie przeprowadza się pobierając próbkę krwi na czczo w celu uzyskania wyjściowego stężenia glukozy w osoczu, następnie wykonuje się obciążenie glukozą ( pacjent wypija 70 g (dzieci 1,75 g/kg mc) glukozy rozpuszczonej w 250 ml wody w ciągu 5 minut. Po 120 minutach po wypiciu glukozy zgłosić się na pobranie drugiej próbki krwi żylnej, w celu oznaczenia w osoczu stężenia glukozy po obciążeniu.